32. Hafta Gebelik Gebelikte 32. Hafta

32. Hafta Gebelik Gebelikte 32. Hafta
Oy Ver

Gebeliğinizin son iki ayına girmiş olduğunuz 32. hafta gebelik sürecinde eğer ilk doğumunuz olacaksa heyecan, kaygı ve endişeniz artmaktadır. Anne adayının karnı ve memeleri her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Anne adayları artık sutyen kullanmaktan rahatsızlık duyabilir. Bu durumda hamilelik sutyenlerini tercih etmenizi öneririz. Anne adayının memeleri büyümeye devam ederken meme altlarında terleme nedeniyle enfeksiyon da oluşabilir. Bu durumu önlemek için sık sık duş almak ve meme altlarına pudra sürmek faydalı olacaktır. Büyüyen rahmin diyafram ve karnı sıkıştırması anne adayında nefes darlığına ve mide yanması şikayetlerine neden olabilir. Daha önceki haftalarda olduğu gibi sık ve az yemek yemeye özen göstermek ve yatarken vücudu yastıkla desteklemek bu şikayetlerde faydalı olacaktır.

Gebelikte 32. hafta bebeğinizin boyu 46 cm, kilosu ise 1700-1800 gr kadardır. Bebeğinizin her geçen gün büyümesi ve kilosunun artması nedeniyle rahimde daha fazla yer kaplamasından dolayı hareketleri de yavaşlar. Bebeğiniz bu hafta itibariyle artık duyabiliyor, görebiliyor ve hissedebiliyor. Bu hafta bebeğinizin el ve ayak tırnakları tamamen çıkmıştır. Bebeğinizin anne karnında oldukça keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Bazı zamanlar parmağını emiyor, bazı zamanlar tekme atıyor, bazı zamanlarda ise kollarını sallıyor ya da gülümsüyor. Hatta minik yavrunuzun bazı zamanlarda suratını astığını bile söyleyebiliriz. 32. hafta bebeğinizin sinirsel ve beyinsel yapıları da gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin cildindeki kırışıkların giderek azalması cildinin yumuşak ve pürüzsüz bir hal almasını sağlıyor. Bununla birlikte artık kirpik ve kaşları da son hallerini almaya başladı. Bebeğiniz artık uyuduğunu ve uyandığını farklı hareketleri ile size hissettirebilir.

Çalışan anne adayları için artık yasal izin alma vakti gelmiştir. İster bu hafta, isterseniz de önümüzdeki hafta yasal izninizi almak için başvuru yapabilirsiniz. Gebelik anne adayının stresten mutlaka uzak durması gereken bir süreç olsa da, ister istemez anne adayları doğumun nasıl geçeceği ve nasıl bir süreç olacağı konusunda endişeye düşebilir. 32. hafta gebelik döneminde anne adayına bazı önerilerimiz şöyle;

  • Doğum sürecine kadar stresinizi azaltmak ve rahatlamak için düzenli beslenmeye ve düzenli olarak uyumaya özen gösterin.
  • Bu süreçten itibaren artık ailenizle ve arkadaşlarınızla hoş vakitler geçirin, eğlenin ve sohbet edin.
  • Erken uyumaya ve düzenli olarak yürüyüş yapmaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin odasını çoktan hazırlamış olduğunuzu umuyor, artık ihtiyaç duyabileceğiniz diğer malzemeleri de hazır etmenizi öneriyoruz.
  • Anne adaylarının bu süreçte çevresindeki diğer hamile bayanlarla ya da daha önce doğum yapmış deneyimli anne adayları ile sohbet ederek bilgi kazanmasını da öneririz. Doğum sürecinin ve sonrasındaki dönemin rahat geçmesinde bu sohbetlerin de etkisi olacaktır.
  1. hafta gebelik sürecini de bitirdikten sonra son 2 aylık heyecanlı bekleyiş devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir