31. Hafta Gebelik Gebelikte 31. Hafta

31. Hafta Gebelik Gebelikte 31. Hafta
Oy Ver

Hamileliğin son haftalarına doğru artık daha çok doğum heyecanı yaşıyor olmalısınız. 31. hafta gebelik döneminde karnınız artık daha fazla gerilmeye başlamıştır. Bu süreçte karın bölgesinde çatlaklarınız için bebek yağı ya da badem yağı ile masaj uygulamanız faydalı olacaktır. Anne adayının rahmi büyümeye devam ederken mideye bası yapması nedeniyle mide yanması şikayeti artabilir. Bu durumda anne adayının sık sık ve az yemesi önerilir. Bununla birlikte yemekten sonra hemen yatmaktan kaçınmalı ve yatarken vücudunuzu yastıkla desteklemelisiniz. Eğer bacaklarınızda ağrı oluşuyorsa otururken bacaklarınızın altına yastık koyarak yükseltebilir bu sayede biraz rahatlamayı sağlayabilirsiniz. Anne adaylarının bu süreçte doktorunun önerdiği sıklıkta ultrasona girmesi yeterlidir.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu 45 cm, kilosu ise 1500-1500 gr kadardır. Bu haftalarda hareketliliği artan bebeğiniz tekme ve takla atarak sizi uykularınızdan uyandırabilir. Her ne kadar sizin için bu durum rahatsız edici olsa da bebeğinizin sağlığının gayet yerinde olduğunu gösterir. Artık minik yavrunuz başını sağa sola doğru hareket ettirebilmektedir. Bu haftalarda bebeğinizin işitme duyusunun da gelişmesiyle birlikte müziği ve sesleri ayırt etme yeteneği gelişmektedir. Bebeğiniz ışığa ve karanlığa karşı göz kırparak tepki vermeye başlamıştır. Bebeğinizin akciğer ve sinir sistemi gelişimi de hızla devam ediyor. Bu süreçte kemikleri sertleşmeye devam eden bebeğin anne adayından kalsiyum almaya ihtiyacı da artar. Bu nedenle anne adayının bol kalsiyum içeren besinleri tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. 31. haftada da bebeğinizin hareket sıklığını kontrol etmeye devam edin.

Hamilelik sürecinin son haftalarına doğru yaklaştıkça rahminizin büyüyerek diyaframınızı akciğerlerinize doğru itmesi nefes almakta zorluk çekmenize neden olabilir. Eğer nefes almada zorluk çekiyorsanız biraz yavaşlayarak derince nefes alın. Gebelikte 31. hafta anne adayının sıkça karşılaştığı bazı belirtiler ve öneriler şunlardır;

  • Artık rahminiz idrar kesenize daha yakın ve idrar depolama için daha az yer kalmaktadır. Bu nedenle daha sık idrara çıkmalı, idrarınızı tamamen boşalttığınızdan emin olmalısınız.
  • Bu süreçte baş ağrılarınız artabilir. Artan baş ağrılarınız için karanlık bir odada ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenmenizi öneririz.
  • Hormonal değişimler ve artan kan miktarıyla gün içerisinde vücudunuzdaki damarlarınız şişebilir. Bu durumu önlemek için kısa süreli yürüyüşler yapmanız tavsiye edilir.
  • Hamileliğin son üç ayında beyin hücresi hacminin azalması ile birlikte unutkanlığınız artabilir. Ancak bu durumun doğumdan sonra düzeleceğini ve endişe gerektirmediğini söylemekte fayda var.
  • Sık idrara çıkma, mide yanması, burun tıkanıklıkları, bacak krampları ve şişlikler gibi belirtiler derken uyumada zorluk çekebilirsiniz. Bunun için de hamilelik sürecinde zararı bulunmayan faydalı çaylardan uyumadan önce bir bardak içebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan bitki çayı tüketmemeye de özen göstermelisiniz.
  1. hafta gebelik süreci ile birlikte artık bebeğiniz için hazırlıklara da başlama planı yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir