30. Hafta Gebelik Gebelikte 30. Hafta

30. Hafta Gebelik Gebelikte 30. Hafta
Oy Ver

Heyecanlı bir serüvenin 30. haftasındasınız. Artık doğuma son 10 haftanız kaldı ve heyecanın her geçen gün daha da fazlalaşacağını söyleyebiliriz. 30. hafta gebelik süreci ile birlikte anne adayları daha da duygusal bir döneme adım atmaktadır. Ansızın nedensiz duygusallıklar, sebepsiz dökülen gözyaşları ve doğum endişesi bu hafta daha sık yaşanabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Bebeğinizin her geçen gün daha hızlı büyümesi ve karnınızda daha çok yere ihtiyaç duyması nedeniyle daha sık idrara çıkma hissi yaşayabilirsiniz. Bu durumda anne adaylarında önerimiz idrarını tutmamaları ve tam yapmaya çalışmalarıdır. Aksi takdirde idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hamileliğin 30. haftası ile birlikte çalışan anneler için işe gitmek artık daha da zorlaşacaktır. Bu durumda iş yerinizden anlayış ve destek isteyebilirsiniz.

  1. hafta gebelik süreci ile birlikte bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 40 cm, kilosu ise ortalama 1300-1350 kg kadardır. Bebeğiniz büyüdükçe ve rahminizde daha fazla alan kapladıkça amniyotik sıvı oranı da azalmaya başlayacaktır. Bu süreç itibariyle bebeğinizin vücudunu saran ve lanugo denen ince tüyler de dökülmeye başlayacaktır. Artık bebeğiniz dış dünyadaki olayların farkına varmakta ve tepki vermektedir. Bebeğiniz ışığa ve sese karşı daha da duyarlıdır. 30. haftanın önemli değişikliklerinden birisi de bebeğinizin gözyaşı yapımına başlamasıdır. Bebeğinizde hızlı devam eden gelişmelerden birisi de beynidir. Bebeğinizin görme duyusu her ne kadar gelişse de çok net değildir. Ayrıca doğduktan sonra da belirli bir süre boyunca gözlerini kapalı tutacaktır.

Anne adayları bu hafta midede yanma şikayeti ile karşı karşıya kalabilir. Midede aşırı şekilde hissedilen bu yanmanın nedeni ise hamilelik hormonları ve yemek borusunu mideden ayıran kaslardır. Aslında bu durum da gebelikte 30. hafta itibariyle görülebilecek normal durumlar arasında yer almaktadır. Anne adayları bu hafta karnının daha da büyümesi nedeniyle uyumakta zorluk yaşayabilir. Hormonal değişiklikler nedeniyle eklemlerin gevşemesi ayaklarınızda geçici olarak büyümeye yol açabilir. 30. haftadan itibaren anne adayı 9 kilodan daha fazla kilo alır. Anne adaylarına bu aşamada önerimiz ise doktoru tarafından önerilen oranda kilo almaya çalışmasıdır. Bunun için de elbette ki düzenli beslenmeye ve hafif egzersizler ile desteklemeye ihtiyaç duyulur. Kabızlık şikayeti bulunan anneler için de bol bol su içmeleri tavsiye edilmektedir.

Çoğu anne adayı gebeliğin ilerlemesi ile birlikte oluşan çatlaklarından kurtulmaya çalışır ve pahalı kremlere sarılır. Oysa ki ilerleyen çatlakları geçirecek hiçbir çözüm yoktur. Bu nedenle çatlaklardan kurtulmak için boş yere para harcamanıza gerek yok. Ancak şunu belirtmeliyiz ki 30. hafta gebelik sürecinde göbeğinizdeki derinin gerilmesi nedeniyle kaşıntılar oluşabilir. Kaşıntıları azaltmak için cildinize nemlendirici ile hafifçe masaj uygulayabilirsiniz. Artan kaşıntılar ne kadar canınızı yaksa da vücudunuzu kaşımaktan kaçınmanız gerekir. Bu nedenle sık sık nemlendirici kullanarak cildinize nem kazandırmanız faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir