Sakal Nasıl Çıkar

3. Hafta Gebelik Gebelikte 3. Hafta

3. Hafta Gebelik Gebelikte 3. Hafta
Oy Ver

İlk 3 hafta hamilelikte henüz bebeğin rahimde oluşmadığı süreci kapsamaktadır. Bebeğin rahme yerleşmeye başladığı ve hamileliğin başlangıcı olan hafta 4. haftadır. 3. hafta gebelik sürecinin önemi ise spermin rahme doğru ulaşmaya başlamasıdır. Spermin rahme ulaşması ve sperm ile yumurtanın birleşmesi hamileliğinizin en önemli süreci olan bu haftada başlamaktadır. Bu süreçte fetüs bölünmeye ve büyümeye devam ederken ”Acaba hamile miyim” sorusuna aradığınız yanıtı da testlerle bulabilirsiniz. Elbette ki hamile olup olmadığını merak eden anne adayı evde yapılabilecek basit testlerle ya da kan testi ile bu soruya cevap bulabilir.

  1. haftada hamile olduğunuzdan henüz emin değilseniz hamile olduğunuzu gösteren bazı belirtiler şunlardır;
  • Göğüslerde oluşan şişlik ve hassasiyet hamileliğin belirtileri arasında yer alır.
  • Progesteron hormonu seviyesinde yaşanan artışlar nedeniyle kendinizi bir anda yorgun hissedebilirsiniz.
  • Hamileliğin önemli belirtilerinden birisi de kendinizi sık sık idrara çıkarken bulmaktır.
  • hafta gebelik belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma gibi farklılıklar da yaşayabilirsiniz.
  • Östrojen hormonunun salgılanmasına bağlı olarak en ufak kokulara karşı hassasiyetiniz artabilir.
  • Vücut ısınızda görülen ani artışlar ve 18 gün ardı ardına devam eden bu durum da hamileliğin önemli bir belirtisidir.

Gebeliğin 3. haftasında doğuma 252 gün kala bebeğinize neler oluyor? Eğer bu süreçte her şey yolunda giderse sperm ve yumurta planlandığı gibi birleşecek, hayatınızın en değerli varlığı olacak bebeğiniz hayata tutunma yolunda ilk adımını atacaktır. Spermin yumurtaya ulaşma sürecinde farklı bir durum daha gerçekleşir. Sperm ilk yola çıktığında tek bir hücre iken, rahme doğru yol aldıkça hücrelerin sayısı da artış göstermektedir. Sperm rahme yerleştiğinde ise hücre sayısı 16’ya ulaşmaktadır. Bu süreçten sonra ise embriyo kendisine yerleşebileceği ve beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlamaktadır.

Hayatınızın en özel haftalarından birine bebeğinizle birlikte ilk adımı attınız. Gebeliğin 3. haftası da önceki haftalarda olduğu gibi beslenmenize, moralinize ve düzenli yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gereken bir haftadır. Kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü maddelerden uzaklaşmalı, artık hayalini kurduğunuz sağlıklı bir bebek için düzenli bir yaşama adım atmalısınız. Hamileliğin 3. haftasından itibaren anne adaylarına önemli bir uyarımız da aşırı spordan kaçınmalarıdır. Çünkü aşırı spor rahme kan akışını yavaşlatabilir.

Bebeğinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bebeğinizin hayata tutunma sürecinde mümkün olduğunca hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Elbette ki hiç spor yapmayın da demiyoruz. Ancak spora başlarken yavaş başlayıp, bitirirken de kontrollü ve yavaş bir şekilde bitirmeye dikkat ederek. Bir anda 1 saat ve yorucu bir spor yerine 15 dakikalık spor 5 dakikalık ara verme şeklinde dinlenerek ve kendinizi yormayacak şekilde spor yapabilirsiniz. 3. hafta gebelik sürecinde son olarak bebeğin kalp atışları görülene dek cinsel ilişkiden kaçınmanızı da öneririz. Bebeğin kalp atımından sonra da birliktelik düşünülürse ilişkisi sırasında korunmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir