28. Hafta Gebelik Gebelikte 28. Hafta

28. Hafta Gebelik Gebelikte 28. Hafta
Oy Ver

Anne adayları için bazı şikayetlerin şiddet kazandığı bir haftadayız. Ayaklarda şişlik, bacaklarda artış gösteren kramplar, basur, varisler, çatlaklar ve midede yanma hissi bu şikayetlerden bazılarıdır. 28. hafta gebelik sürecinde yaşanan şikayetlerin en önemlisi ise sık idrara çıkmadır. Sık idrara gitme şikayetinin nedeni genellikle bebeğin ters durması nedeniyle hareket ederken ayaklarının daima mesaneye çarpmasıdır. Sık sık idrara çıkma şikayetinin normal olduğunu ve bebeğiniz büyüdüğünde her şeyin düzeleceğini söyleyebiliriz. 28. haftadan itibaren anne adaylarının en büyük korkularından birisi de erken doğum yapma riskidir. Eğer vajinada kanlı akıntı varsa, 1 saat içerisinde 4-5 kez adet dönemindeki gibi kasılmalar yaşıyorsanız ve vajinadan amnios sıvısı geliyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bebeğinizin boyu artık 38 cm, kilosu ise 1000 gr kadardır. Saçları hayli uzayan bebeğinizin 28. hafta gebelik sürecinde kaş ve kirpikleri de oldukça belirginleşmiştir. Bebeğinizin artık göz kapağı hareketleri tamamlanmıştır. Gelişimi çok iyi olan bebeğiniz için bu süreçten sonra erken doğum olsa dahi tıbbi bir müdahale ile hayatta kalacaktır. Bebeğinize şimdiye dek isim seçtiğinizi düşünüyoruz. Artık ona ismiyle hitap edebilir, onunla sık sık konuşarak hislerinizi paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin en iyi ayırt ettiği şey annesinin sesidir. Bebeğiniz kendini dış dünyaya hazırlamak için hızlı bir kilo artışı yaşıyor. Ayrıca gelişen görme yeteneği ile birlikte artık rahme doğru gelen ışığı da görebilmektedir.

Son trimester döneminin başladığı gebelikte 28. hafta ile birlikte artık doktor kontrolleriniz de sıklaşıyor. Hamileliğin son 3 aylık döneminde muhtemelen her bayan gibi siz de ortalama olarak beş kilo alacaksınız. Bu süreçte doktorunuzu her iki haftada bir ziyaret etmenizi öneririz. Hamileliğin son trimester dönemi olarak adlandırılan ve kalan 3 aylık bu süreçte hastane çantanızda olması gerekenleri de hazırlamanızda fayda var. Anne adayları bu süreçten sonra her türlü duruma hazır olarak hastane çantasını hazır tutmalı, büyüklerden bilgiler alarak son hazırlıkları da tamamlamalıdır. Henüz bebeğinin beşiğini seçmeyen anne adayları da bu hafta beşik seçimini yapabilir.

Gebeliğinizin ilerlemesi ile birlikte çatlaklarınız da artıyor olmalı. Artan lekeleriniz için krem ya da losyon kullanmayı da deneyebilirsiniz. Eğer annenizde çok fazla çatlaklar olduysa uzmanlara göre sizde de çatlakların fazla olması muhtemeldir. Unutmayın ki cildinizdeki bu kırmızı ve beyaz lekeler minik yavrunuz için en hoş fedakarlıklarınızdan sadece birisi. 28. hafta gebelik dönemi ile birlikte artık eğilirken, yerden bir şey alırken ya da koltuktan kalkarken de dikkatli ve yavaş davranmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir