27. Hafta Gebelik Gebelikte 27. Hafta

27. Hafta Gebelik Gebelikte 27. Hafta
Oy Ver

Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi olan 2. trimester sürecinin de bitmesine son bir haftanız kaldı. Anne adayları bu hafta itibariyle artık doğumu gerçekleştirecekleri hastaneye de karar verebilirler. Bu konuda önerimiz hamileliğiniz boyunca kontrollerinizi yapan ve sizi bu süreçte yakından takip eden doktorunuzun bulunduğu hastanedir. 27. hafta gebelik sürecinde anne adaylarının en sık karşılaştığı şikayetlerden birisi ise gülme, öksürme ya da ani bir hareket sırasında oluşan idrar kaçırma durumudur. Bu sorunun nedeni aslında artan hormonlar ve bebeğin mesaneye baskı uygulamasıdır. Bu şikayetin daha önce doğum gerçekleştirmiş anne adaylarında daha sık görüldüğünü de söyleyebiliriz. Eğer idrar kaçırma şikayeti yaşıyorsanız kegel egzersizleri ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Gelelim 27. hafta gebelik sürecinde minik yavrunuzdaki gelişim ve değişimlere. Bu hafta bebeğinizin boyu 37,5 cm, kilosu ise 900 gr kadardır. Dahası karnınızın üzerine kulağını dayayan birinin de bebeğinizin sesini duyması mümkündür. Artık bebeğinizin karnınızdaki uyku ve hareketli hallerini de hissedebileceğiniz bir dönemdesiniz. Bebeğinizin bu hafta itibariyle anne ve babasının seslerini de ayırt edebildiğini biliyor muydunuz? Bebeğiniz bazı zamanlar uyuyor, bazı zamanlar ise uyanıyordur. Hatta artık bebeğiniz gözlerini de açıp kapatıyor. Bebeğinizin beyni de artık daha aktif bir şekilde çalışmaktadır. Anne adayları bebeklerinin hıçkırmaları nedeniyle gıdıklanma hissi yaşayabilir. Ancak bu durumun herhangi bir endişe gerektirmediğini de söylemeliyiz.

Her şeyin yolunda gittiği bu süreçte elbette ki normalin dışında belirtiler de yaşanabilir. Eğer gebelikte 27. hafta sürecinde şu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzdan randevu alarak kontrole gitmenizi öneririz;

  • Bebeğiniz normal zamankinden daha fazla hareket ediyorsa ve vuruyorsa
  • Uzun süredir geçmeyen karın ağrısı oluştuysa
  • İdrarınızı yaparken kanama ya da acı oluşuyorsa
  • Sürekli kusma ve ateş şikayetleriniz varsa
  • Kalp çarpıntısı yaşıyorsanız
  • Bacaklarınızda ya da ayak bileklerinizde ayağa kalkamayacak derecede şişlik ve ağrı varsa

Yukarıda saymış olduğumuz şikayetler doktorunuza başvurarak kontrolden geçmenizi gerektirmektedir. 27. hafta gebelik süreci ile birlikte anne adayları artık uyku pozisyonlarında daha da zorluk yaşayabilir. Sırtüstü yatmamaya ve yatarken belinizi destekleyecek yumuşak bir yastık kullanmaya özen göstermeniz sizin için rahatlatıcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir