26. Hafta Gebelik Gebelikte 26. Hafta

26. Hafta Gebelik Gebelikte 26. Hafta
Oy Ver

Hamileliğinizin son haftalarına doğru yaklaştığınız 26. hafta gebelik süreci ile ilgili içinizi rahatlatacak bilgiler burada. Bu hafta itibariyle bebeğinizin vücudu daha da şekillenmektedir. Hamileliğinizin son haftalarına doğru ilerlerken muhtemelen bebeğinizin odasını hazırlama aşamasında olmalısınız. Ancak sizlere bu dönemde kendinizi fazla yormamanızı tavsiye ederiz. Önceki haftalarda düşük olan tansiyonunuz bu haftalardan itibaren yavaşça yükselmeye başlayabilir. Eğer yüzünüzde, ellerinizde ya da ayaklarınızda ani şişlikler görülürse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Artık gebelik sürecinde çeşitli belirtilerin ortaya çıkabileceği bir dönemdesiniz. Ciddi baş ağrıları, bulanık görme, geçici görme kaybı ya da ışığa karşı duyarlılık hissederseniz yine doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Anne adayının büyüyen rahmi ve son dönemlerde yaşadığı hormonal değişimler nedeniyle bu haftalarda bel ağrıları artış gösterebilir. Bu süreçte rahatlamak için sıcak bir duşu tercih edebilirsiniz.

  1. hafta gebelik süreci bebeğinizin hem sizi, hem de eşinizin sesini duyabildiği süreçlerdir. Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 35 cm, kilosu ise 800 gr kadardır. Ayrıca bebeğinizin en geç gelişim sağlayan organı olan akciğeri de hızlı gelişimini sürdürmektedir. Bu hafta bebeğinizin burun delikleri de açılmaya başlıyor. Rahimde nefes alacak hava olmaması nedeniyle amniyotik sıvıyı içine çekerek geri dışarı bırakmaktadır. 26. haftada bebeğinizin yüz şekli daha da belirginleşmeye başlamaktadır. Dudakları, burnu, göz kapakları ve çenesi oldukça belirginleşmektedir. Eğer erkek bebeğiniz olacaksa bu hafta testisleri skrotumlara düşmeye başlamaktadır. Bu işlem ise yaklaşık olarak 2-3 gün kadar sürmektedir. Bu haftalarda bebeğiniz gününün çoğunluğunu kol ve bacaklarını toplamış bir şekilde geçirmektedir. Ayrıca istediğinde göz kapaklarını da açıp kapayabilmektedir.

Artık iki kişilik dünyanıza daha da uyum sağlamış bulunmaktasınız. Hem kendiniz için, hem de bebeğiniz için beslenmenize, hareketlerinize ve planlarınıza daha çok dikkat ediyor olmalısınız. Ancak birçok anne adayının gebelikte 26. hafta dahi önerilere ihtiyacı vardır. Yaşanan heyecan ve stres nedeniyle birçok konuda kararsız kalan anne adayları için birkaç öneri sunmakta fayda var;

  • Kan şekerinizi düzenli tutmak için az ve sık yemeye özen gösterin. Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki yediğiniz tabaklar artık iki kişilik. Yediklerinizden hem siz, hem de bebekleriniz faydalanmaktadır.
  • Birçok kadın hamilelik sürecinde baharatlı yemek yiyip yememe sorusuna cevap aramaktadır. Bu konuda alıştığınız yemek tarzından ve hoşlandığınız lezzetlerden vazgeçmemenizi öneririz.
  • Henüz erken olduğunu düşünebilirsiniz ancak şimdiden doğuma giderken yanınıza alacağınız kıyafetleri ve gerekli eşyaları hazırlamanızda fayda var. Doğuma giderken elinizin ayağınıza dolaşmasını istemiyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz en önemli eşyalardan çanta oluşturun.
  • hafta gebelik sürecinde enerjinizi artıracak besinleri tüketmeye de özen gösterebilirsiniz. Yulaf ezmesi, yumurta, yoğurt, nohut, balık ve elma gibi lif açısından zengin besinler sizin için oldukça faydalı olmakla birlikte, tüketmeye de özen göstermeniz gereken besinlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir