25. Hafta Gebelik Gebelikte 25. Hafta

25. Hafta Gebelik Gebelikte 25. Hafta
Oy Ver

Hamileliğinizin 6. ayını bitirip 7. ayına girmek üzere olduğunuz 25. hafta gebelik sürecinde hamile olduğunuz daha çabuk fark edilmektedir. Bu hafta doğum süreci yaklaştıkça doğumun nasıl geçeceğine dair düşünceleriniz de artmış olmalıdır. 25. hafta itibariyle anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan birisi sebepsiz kaşınmalardır. Her ne kadar vücudunuzda bir iz ya da yara olmasa da kaşınmalar oluşabilir. Anne adaylarının karşılaşacağı sorunlardan birisi de diş ağrısı ya da diş kanamasıdır. Aslında bu şikayetin altında yatan neden vücudunuzu kalsiyum açısından fakir bırakmanızdır. Ayrıca anne adayları bu hafta rahim bölgesinde kasılmalar ve ağrılar hissedebilir. Ağrıları azaltmak için karın bölgenize masaj yapabilir ya da ılık duş almayı deneyebilirsiniz.

  1. hafta gebelik döneminde bebeğinizin boyu 34 cm, kilosu ise 700 gr kadardır. Ayrıca minik yavrunuzun artık saçları da çıkmaya başlıyor. Gelişmelerin devam etmesiyle buruş buruş olan cilt de düzelmeye başlamaktadır. Eğer bu hafta bebeğinizi görme imkanınız olsaydı daha da belirginleşen saç yapısı ve rengini görebilirsiniz. Bebeğinizin tat alma duyusu da gelişmeye başlamıştır. Aynı zamanda duyduğu seslere karşı hareketlerini hızlandırarak cevap vermeye de başlamıştır. Bu hafta bebeğinizin akciğerlerindeki damarlanma sistemi de oluşmaya başlamaktadır. 25. haftada da anne adayları erken doğum riskine karşı dikkatli olmalı, geçen hafta belirtmiş olduğumuz erken doğum belirtileri ile karşılaşırlarsa mutlaka bir hekime başvurmalıdırlar.

Heyecanın ve stresin her geçen gün artış gösterdiği bu süreçte artık attığınız her adıma dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca beslenmenizde de iki kişilik bir vücuda sahip olduğunuzu dikkate almalısınız. Gebelikte 25. hafta anne adayları için önerilerimiz ise şunlar;

  • Bu hafta doktorunuzdan randevu alarak glikoz tolerans testi yaptırmak için doğru bir süreçtir. Hamileliğin 24 ve 28.haftaları arasında bu testi yaptırmak gerekir.
  • haftada birkaç hafta önce geride bıraktığınız sık sık idrara çıkma hissi tekrardan geri dönebilir. Tam lavabodan gelip yerinize oturduğunuzda yeniden idrara çıkma hissiyle karşılaşmanız mümkün. Sizlere bu konuda önerimiz ise idrarınız geldiğinde tutmamanızdır.
  • Her ne kadar artık hareket etmekte zorlansanız da ufak egzersizler ve açık hava yürüyüşlerine mutlaka devam etmelisiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamamaya ve nefes nefese kaldığınızda egzersize ara vermeye dikkat edin.
  1. hafta gebelik sürecinde şeker testiniz ile birlikte demir eksikliği testinizi de yaptırmayı unutmayın. Eğer vücudunuzda demir eksikliği verilirse doktorunuzun önereceği ek takviyeler ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir