24. Hafta Gebelik Gebelikte 24. Hafta

24. Hafta Gebelik Gebelikte 24. Hafta
Oy Ver

Hamilelik serüvenine bir mısır tanesi büyüklüğünde başlayan bebeğiniz şimdilerde normal bir insan görünümüne kavuşuyor. Anne adayının karnı ise adeta bir futbol topu büyüklüğüne ulaşıyor. 24. hafta gebelik sürecinde kalçanız, bacaklarınız, karnınız ve kollarınız daha da dolgunlaşacaktır. Şu sıralar çevrenizdeki olaylara ve etkenlere karşı daha duygusal yaklaşıyor olmalısınız. Kendinizi romantik bir film izlerken dahi ağlıyor olarak bulabilirsiniz. Ayrıca artık çevrenizdeki hamile kadınları da inceliyor, onların da kaçıncı haftalarında olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu hafta göğüs uçlarınızda sivilceye benzer kabarıklıklar oluşabilir. Bu kabarcıklar meme uçlarını besleyen yağı salgılayama yaramaktadır. Bu nedenle oluşan kabarcıkları sıkmaktan kaçının.

Hamileliğin 24. haftasında bebeğinizin kilosu yarım kiloyu çoktan geçmiştir. Duyma yeteneği de son derece gelişen bebeğiniz sesinizi, kalp atışlarınızı ve karnınızdaki gurlamaları ayırt edebilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bebekler rahim içinde dışarıdan gelen gürültülerden pek de hoşlanmıyor. Klasik müzikler ya da rahatlatıcı ses tonları bebeklerin hoşuna gidiyor. 24. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin akciğerlerindeki gelişmeler de devam ediyor. Bebeğiniz bu hafta dünyaya gelse bile artık %85 yaşama şansı var. Bu hafta bebeğinizin boyu 32 cm, kilosu ise 675 gr kadardır. Bebeğinizin cildinde de değişimler devam ediyor. İlk haftalarda şeffaf olan cildi artık daha kırışmıştır. Artan cilt altı yağ dokusu nedeniyle oluşan bu kırışıklıklar ilerleyen haftalarda geçecektir.

Gebelikte 24. hafta erken doğum riskine dikkat edilmesi gerekmektedir. İstatistiklere göre erken doğum riski %10 olmakla birlikte,  hamileliğin 37. haftasından önce gerçekleşen doğumlara ise erken doğum denilmektedir. Bu nedenle bu hafta anne adaylarına erken doğum belirtilerinden bahsetmekte fayda var.

  • Vajinal akıntıların fazla olması dikkate alınması gereken ilk belirtidir.
  • Vajinal akıntı miktarında değişmeler. Sulu, kanlı ya da mukus benzeri olması bu belirtiye işarettir.
  • Adet sancısına benzeyen ani kasılmalar ve artan karın ağrıları.
  • Bebeğinizin kendini itiyormuş gibi bir hisse kapılmanız ve baskı hissetmeniz.
  • Eğer önceki haftalarda bel ağrısı yaşamadıysanız aniden oluşan bel ağrıları da erken doğum belirtilerinden biridir.

Bu belirtilerle karşılaştığınızda tedbirli davranarak doktorunuzu aramak ya da en kısa sürede hastaneye gitmek yapmanız gereken en doğru davranış olacaktır. Özellikle çoğul gebeliklerde, daha önce erken doğum yapmış kadınlarda, tüp bebek yöntemi ile hamile kalanlarda, çoğul düşük ya da kürtaj yaşayanlarda, aşırı zayıf ya da kilolu bayanlarda erken doğum riski yüksektir. Bunun dışında 24. hafta gebelik sürecinde kabızlık sorunu yaşayan anne adaylarına önerimiz ise bol sıvı tüketimi, meyve suları ve sebze suları içmeye özen göstermeleridir. Ayrıca bu hafta bazı anne adaylarının migren ağrıları da artış gösterebilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurarak önerilerini dikkate almalısınız. Ayrıca migrene neden olan etkenleri bularak bunlardan kaçınmak da işe yarayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir