23. Hafta Gebelik Gebelikte 23. Hafta

23. Hafta Gebelik Gebelikte 23. Hafta
Oy Ver

Anne adayının hamilelik hislerinin arttığı ve daha da duygusal bir sürece girdiği 23. hafta gebelik döneminde anneler bebeklerinin hareketlerini daha da hissetmeye başlamaktadır. Hatta bebeklerin hareketlerini dışarıdan karına dokunarak hissetmek de mümkündür. Bu haftadan itibaren baba adayları da ellerini annenin karnına koyarak bebeklerinin hareketlerini fark edebilir. 23. haftada pankreas insülin salgılamaya başlar ve göz rengini veren iris de oluşmaktadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren daha fazla kilo almaya başlayacak, haliyle siz de onunla birlikte kilo alacaksınız. Bebeğinizin organlarını ve kemiklerini derisinden görmek mümkündür. Bebeğinizin 23. haftadan itibaren seslere karşı hassasiyeti de giderek artmaktadır.

  1. hafta gebelik sürecinde anne adayının rahmi giderek büyümekte ve idrar torbasının önüne yerleşmektedir. Bazı zamanlar anne adayında akıntılar da oluşabilir. Görülen bu akıntıların nedeni ise rahmin idrar torbasına baskı yapmasıdır. 23. hafta itibariyle anne adayı ciddi bir oranda kilo almaya başlamaktadır. Bu süreçte artan aşermeleri de ortaya çıkar. Artık önceki haftalara göre kramplarınız da azalacaktır. Yemeklerde fazla abartmaktan da mutlaka kaçınmalısınız. Çünkü bu süreçte vücudunuz kilo almaya oldukça elverişlidir. 23. haftada bebeğinizin boyu 30-31 cm, kilosu ise 500 gr kadardır. Artık ayaklarınız ve bileklerinizde şişlikler oluşabilir. Vücudunuzda su birikmesi nedeniyle ödem denilen şişliklerin oluşması sizi rahatsız edebilir. Ancak bu sorunun da doğum sonrasında düzeleceğini belirtmek isteriz.

Eskiden kolayca yaptığınız işlerde artık nefes nefese kaldığınızı fark edebilirsiniz. Bu şikayetlerinizin bebeğinizin daha da büyümesi ile artacağını da söylemeliyiz. Ayrıca artan ağırlığınız nedeniyle gebelikte 23. hafta ile birlikte denge problemi de yaşamaya başlayabilirsiniz. Anne adaylarına önerimiz ise denge problemi yaşanan bu süreçte topuklu ayakkabı yerine rahatça yürüyebilecekleri düz ayakkabıları tercih etmeleridir. Anne adayları bu hafta itibariyle bebek odası için planlara da başlayabilir. Çünkü seçilecek mobilyaların eve gelmesi, odanın düzenlenmesi ve eşyaların yerleştirilmesi için de vakte ihtiyacınız olacak.

Bu süreçten itibaren bebeğiniz için albüm hazırlamaya da başlayabilirsiniz. Hamileliğinizin tatlı anlarını ve özel anları kalıcı hatıralara dönüştürerek gelecekte minik yavrunuza dünyanın en güzel hediyesini armağan edebilirsiniz. Son önerimiz ise artık sesinizi daha da iyi duyan bebeğinize kitap okumanızdır. Bu sayede bebeğinizi doğumdan sonra da rutin bir uyku düzenine alıştırmış olursunuz. 23. hafta gebelik sürecinde önemli bir uyarımız da var. Eğer ayaklarınızda, bileklerinizde, yüzünüzde ya da gözlerinizde aniden oluşan ve normalden fazla şişlikler fark ederseniz mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir