22. Hafta Gebelik Gebelikte 22. Hafta

22. Hafta Gebelik Gebelikte 22. Hafta
Oy Ver

Hamileliğinizin beş buçuk aylık dönemi olan 22. hafta gebelik süreci anne adayının karnının gitgide büyüdüğü bir dönemdir. 22. hafta anne adayı için biraz daha rahat geçen, mide bulantılarının azaldığı ve daha rahat hareket edilebilen bir süreçtir. Her ne kadar mide bulantıları geçse de rahmin yukarı doğru itmesiyle mide asidinin göğüs altına doğru gelmesi midede yanma hissine neden olabilir. Bu tür şikayetleri olan anne adayları dik oturmaya dikkat etmeli, doktorunun önerdiği ilaçlar ile şikayeti azaltmaya çalışmalıdır. Hormonlarda değişimler devam ederken bu değişimler sonucu anne adayının eklem ve bel ağrıları oluşabilir. 22. hafta itibariyle göğüs uçları artık daha koyu bir renk alacaktır. Bu hafta anne adayları duygusal açıdan biraz kırılgan ve stresli olabilir. Ancak fazla üzülmemeye dikkat edin. Çünkü hissettikleriniz bebeğinize de yansımaktadır.

Peki 22. hafta gebelik sürecinde minik yavrunuzdaki değişimler ne durumda? Bebeğinizin boyu 27 cm, ağırlığı ise 450 gr kadardır. Geçen hafta muz şeklinde olan bebeğiniz bu hafta tam bir insan modelini almıştır. Kaşları, kirpikleri ve küçük başında biraz da saçı olan bebeğiniz bu hafta itibariyle karanlık ve aydınlığı algılayabilmektedir. Bebeğiniz kalp atışınızı, sesinizi ve bedeninizde dolaşan kanı dahi duyabilmektedir. Bebeğinizin diş kökleri oluşmaya başladı ve dudakları da her geçen gün belirginleşiyor. Ayrıca bu hafta bebeğinizin karnının içinde bazı önemli hormonları salgılayan pankreas da hızla gelişmeye devam ediyor.

Her şey yolunca gitmesine rağmen artık vücudunuzdaki değişimler sizi etkiliyor olabilir. Bu değişimlerden en belirgini ise çatlaklarınızdır. Vücudunuzda oluşan çatlaklar kalça ve göğüs bölgelerinde de kendini gösterir. Bu sorunu önlemek için çatlaklara karşı losyon ya da nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bunun dışında gebelikte 22. hafta anne adayının dikkat etmesi gereken diğer öneriler ise şöyle;

  • Hamilelikte kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız bol lifli gıdaları tüketmeye özen gösterin. Hamur işlerinden uzak durarak sebze ve meyve tüketmeye çalışın.
  • Çalışan bir anne adayıysanız günlük işlerinizde dikkatli hareket etmeye özen gösterin.
  • Mide yanması şikayetiniz varsa yemek sırasında bir şeyler içmemenizi öneririz. Çünkü çok fazla sıvı mideyi gererek yanma hissini artıracaktır.
  • Ayaklarınız ve bilekleriniz artık şişmeye başlayabilir. Ancak hamilelik sürecinde bu durumun normal olduğunu da söylemeliyiz. Rahat etmek için geniş ayakkabılar almanın vakti geldi.
  1. hafta gebelik sürecinde hafif ve kısa mesafeli yürüyüşler yapmanızda da fayda var. Ancak çok uzun süre ayakta kalmak ayaklarınızda oluşan şişliği artırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir