21. Hafta Gebelik Gebelikte 21. Hafta

21. Hafta Gebelik Gebelikte 21. Hafta
Oy Ver

Hamilelik döneminin yarısını geride bırakmış bulunmaktasınız. Bu süreçten itibaren artık kendinizi menopoza girmiş gibi hissedebilirsiniz. Ancak bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm bu sıkıntılar geride kalacak. 21. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz bir muz büyüklüğünde. Artık giderek vücudunuzun hantallaştığı hissiyle karşılaşabilirsiniz. Artık öyle derin hisler yaşamaya başlayacaksınız ki her hareketinizde bebeğinizi düşüneceksiniz. Karın üstü uzandığınızda bebeğinizin uyandığını fark etmeniz bunlardan en belirgini diyebiliriz. Bu  hafta daha da genişleyen bedeniniz nedeniyle göğüsleriniz ve göbeğiniz esnemeye devam ediyor. Bu esnemeden dolayı hamilelik sürecinde bazı kadınlarda pembe, mor ve kırmızı çizgiler oluşmaktadır. Bu haftanın en değişik noktası ise sanırım aşerme. Normal yaşantınızda aklınızdan dahi geçmeyecek şeylere aş erebilirsiniz. Ayrıca hamileliğin ilk haftalarında yüzde görülebilen kahverengi lekeler artık bacaklarda ve kollarda da oluşabilir.

Peki sizde değişimler devam ederken bebeğiniz ne durumda? 21. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu 26 cm, kilosu ise 350 gr kadardır. Kalp gelişimi devam eden bebeğiniz her geçen gün dışarıdan gelen sesleri daha net duymaktadır. Bununla da kalmayıp minik bebeğiniz tekmelerini size daha da hissettirmeye başlıyor. 21. hafta itibariyle bebeğinizin göz kapakları ve kaşları da oluşmaya başladı. Eğer bebeğinizin cinsiyeti kızsa artık yavaş yavaş genital bölgesi de oluşmaya başlıyor. Bu hafta bebeğinizin kalbi başta olmak üzere tüm organlarının incelendiği ve herhangi bir anormallik olup olmadığının kontrol edildiği ayrıntılı ultrason da yapılacaktır. Ayrıntılı ultrason için en uygun süreç 21. ve 24. haftalar arasıdır. Bu ultrason sayesinde bebeğinizle ya da doğumla ilgili olası tüm anormallikler ortaya konabilir.

  1. haftada bebeğinizle ilgili gelişmeler yaşansa da bu hafta anne adaylarına öneri ve tavsiyelerimiz daha çok. Anne adayları için hamileliğin stresli süreci başlamış bulunmakta. O nedenle en ufak şeyi dahi kendilerine sorun etmektedirler. İşte anne adaylarına gebelikte 21. hafta dikkat etmeleri gereken öneriler;
  • Bu hafta itibariyle cildinizdeki yağ üretiminin artmasıyla birlikte akne ve sivilce gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu süreçte doktorunuzun bilgisi olmadan kendi başınıza ilaç kullanmaktan, özellikle de ağızdan ilaç almaktan kaçının.
  • Eğer hala çalışan bir anneyseniz zaman zaman bacaklarınızı uzatarak dinlenmeye özen gösterin. Sürekli oturur pozisyonda kalırsanız varis problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
  • Cildinizde oluşan akne ve sivilce problemini önlemek için onları sıkmaktan kaçının ve makyaj yapıyorsanız mutlaka su bazlı ürünleri kullanmayı tercih edin.
  • Kabızlık sorunu yaşayan anneler bu süreçte bol su tüketmeli, sıvı ya da lif içeren besinlerin tüketimine ağırlık göstermelidir.
  • Anne adaylarına hafta gebelik sürecinde son önerimiz ise artık kilonuzu en alt limitte tutmak için elinizden geleni yapmaya çalışmanızdır. Çünkü iştahınız her geçen gün arttığı bir sürece girmiş bulunmaktasınız. Aksi halde son haftalarda yerinizden kalkmak dahi istemeyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir