20. Hafta Gebelik Gebelikte 20. Hafta

20. Hafta Gebelik Gebelikte 20. Hafta
Oy Ver

Hayatınızın en heyecanlı ve stresli süreçlerinden birisi olan hamilelik sürecinin yarısını bitireceğiniz 20. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin hareketliliğini daha da hissetmeye başlıyorsunuz. Artık hamilelik kıyafetlerini giymeye başladınız ve kendinizi daha pozitif, daha da enerjik hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Hamileliğinizin 20. haftasında metabolizmanızdaki ve hormonlardaki değişimden dolayı yaşadığınız kilo artışı nedeniyle terleme ve sıcaklık basması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sırt ve bel ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Bu süre zarfında sırtınıza ince ve yumuşak bir yastık koyarak oturmanız şikayetleri azaltacaktır. Şikayetleriniz arasında hazımsızlık ve mide ekşimesi de yer alabilir. Bu şikayetleri azaltmak için az ve sık yemek, mideyi rahatsız edici besinlerden uzak durmak ve yatmadan birkaç saat önce bir şeyler kaçınmak gerekir.

Güzel bir serüvenin tam yarısında bebeğinizin durumunu da merak ediyor olmalısınız. Bu hafta bebeğinizin boyu başından popo kısmına kadar 16-17 cm, kilosu ise 300-320 gr kadardır. 20. hafta gebelik sürecinden sonra artık bebeğinizin boyu başından popo kısmına kadar değil, topuğuna kadar ölçülebilir. Çünkü öncesinde bacaklarını kıvırması nedeniyle baş-popo arasındaki mesafe ölçülüyordu. Yani haftaya bebeğinizin boyunun baş ve topuğa kadar olan kısmı ölçülebilecektir. Bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmeye devam ettiği bu süreçte artık yutkunma hareketlerini daha da sık gerçekleştirmektedir. Ayrıca bu süreçte bebeğinizin sindirim sistemi mekonyum adı verilen siyah ve yapışkan bir madde üretmeye başlar. Bebeğinizin bağırsaklarında tutulacak bu madde dışarıya atılmaz fakat doğumdan sonraki ilk bezinde görülebilirsiniz. Bu hafta sesleri ve konuşmaları duyan bebeğiniz bu seslere tepkiler verebilir. Artık kıvrılarak dönebilen minik yavrunuz yumruklar ve tekmeler atmaya da başlar. İçinizde yaşam süren bu can bazı zamanlar uyur ve bazı zamanlar da uyanır. Kasları güçlenen bebeğinizin saç ve tırnakları da uzamaya başlamaktadır.

Gelelim gebelikte 20. hafta anne adayının dikkat etmesi gereken önemli noktalara. Elbette ki önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta da sizlere bazı öneri ve tavsiyelerimiz var;

  • Aşırı tuzlu ve yağlı beslenmekten kaçınmalısınız. Özellikle gebelik döneminde fast food tarzı yiyecekleri yaşamınızdan uzaklaştırmanızı öneririz.
  • Beslenme alışkanlıklarınızda protein yönünden zengin olan et ve süt ürünlerine yer vermeli, bolca meyve tüketmelisiniz.
  • Haftada en az 2 kez balık tüketmeniz de bebeğinizin zeka gelişimi için önemlidir.
  • Düzenli beslenmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bol sıvı tüketimidir. Günde en az 1,5-2 litre su tüketmelisiniz.
  • Eğer riskli bir hamilelik süreci yaşıyorsanız gebelikte egzersiz ve spordan kaçınmalısınız. Ancak ufak yürüyüşler bebeğiniz ve sizin için faydalı olacaktır.
  • Otururken ya da kalkarken zorluk yaşayabilirsiniz. Bu durumda yavaş hareketler etmeli, yataktan kalkarken öncelikle ayağınızı yavaşça yere doğru indirerek yere bastığınızdan emin olmalı ve oturur pozisyona geçerek hafifçe doğrulmalısınız.
  1. hafta gebelik sürecinde artık sigaradan da tamamen uzaklaşmış olduğunuzu umut ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir