İbrahim Saraçoğlu Avakado Kürü

2. Hafta Gebelik Gebelikte 2. Hafta

2. Hafta Gebelik Gebelikte 2. Hafta
Oy Ver

Gebeliğin 2. haftası hamilelik sürecinde henüz yolun başında olduğunuz haftalardan biridir. Şimdilik tek yapmanız gereken bebeğinizle yaşacağınız güzel günlerin hayalini kurmak. Çünkü hem bebek, hem de sizin için önemli haftalar daha ilerde başlayacak. 2. hafta gebelik 14 günlük hamile olduğunuzu göstermektedir. Eğer doğumuma kaç gün var diye merak ediyorsanız doğumunuza 273 gün kaldığını belirtelim. Bu süreçte yumurtlama olur ve sperm hala beklemektedir. Gebeliğin 2. haftası anne adayında rahatsız edici olmayacak derecede hafif sancılar görülebilir.

2 haftalık gebelik sürecinde annenin vücudunda herhangi bir değişiklik olmaz. Doğruyu söylemek gerekirse henüz hamile değilsiniz ve bebeğiniz oluşmadı. Eğer bebeğinizi istiyorsanız bu haftaya güzel adımlar atarak başlayabilirsiniz. Sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi maddelerden uzaklaşmak bu haftanın güzellikleri olabilir. Çünkü bu tür maddeler bebeğinizde kalıtsal sorunlara yol açabilir. Balık, ceviz ve fındık gibi folik asit içeren besinleri tüketmek hamile kalmanız açısından faydalı olacaktır. Eğer isterseniz eczanelerden ek vitamin hapları alarak da tüketebilirsiniz.

Hamile kalmayı istiyorsanız ve bunun için doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız hamile kalmadan önce bir  kadın doğum uzmanından randevu alarak doğru ve sağlıklı bir gebelik konusunda görüşmeler gerçekleştirmenizde fayda var. 2. hafta gebelik sürecinde anne adayının yumurtalıklarında henüz yumurta hücresi için gelişim devam etmektedir. Ayrıca bu süreçte endometrium denilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşmanın nedeni ise döllenmenin meydana gelmesiyle oluşan embryonun rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. 2. haftanın sonunda ise gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılır. Çift yumurta ikizleri ve üçüzlerde ise tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılabilir. Bu yumurtaların hepsinin döllenmesi ile çoğul gebelik meydana gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir