19. Hafta Gebelik Gebelikte 19. Hafta

19. Hafta Gebelik Gebelikte 19. Hafta
Oy Ver

Hem anne adayının, hem de bebeğin hormonsal değişiklikler yaşadığı 19. hafta gebelik süreci hala bebeğinin cinsiyetini öğrenmeyenler için ideal bir dönemdir. Bu hafta anne adayının memeleri biraz daha büyüyor ve özellikle kahverengi alan biraz daha yoğunlaşıyor. Ayrıca bu hafta da anne adayının yüzünde lekelerin oluşabileceği süreçlerden biridir. Ancak bu lekelerin geçici ve hamilelik dönemine özgü olduğunu söyleyebiliriz. Artan kilolar nedeniyle anne adayının karın bölgesinde, memeler ve kalça kısmında oluşacak çatlaklar kaşıntıya neden olabilir. Vücuttaki çatlakları önlemek için nemlendirici kullanmak önemlidir. 19. hafta anne adayının kendini ruhsal açıdan biraz daha çökük hissettiği bir süreçtir. Hormonlardaki değişim nedeniyle artık eşlerinin ilgisine daha çok ilgi duyan anne adayı bu süreçte depresyon ya da strese kapılabilir.

Bu hafta sizdeki değişimler kadar bebeğinizdeki duyusal gelişimler de dikkat çekiyor. Bebeğinizde artık görme, koku ve tat alma, dokunma ve duyma gibi duyuları oluşmaya başlıyor. Bazı uzmanlara göre bebeğiniz artık bu hafta itibariyle sesinizi duyabiliyor. Artık bebeğinizle konuşmaya başlayabilirsiniz. 19. hafta gebelik süreci ile birlikte bebeğinizin boyu 15 cm, kilosu ise yaklaşık 230 gr kadardır. Böbrekleri idrar üretmeye devam eden bebeğinizin saçları da çıkmaya başlıyor. Ayrıca bebeğinizin kolları ve bacakları da birbiri orantılı şekil almaya başladı. Bu hafta bebeğinizden tekmeler hissedebilirsiniz. Çok hafif bir şekilde hissedeceğiniz bu ilk tekmeler  18-22. haftalar arasında kendini gösterecektir.

Hamileliğin her geçen gününde sizi  ve bebeğinizi yenilikler bekliyor. Bu hafta duygusal bir süreç yaşayabilirsiniz. Gebelikte 19. hafta ile birlikte artık bebeğinize isim bulma zamanı da geldi. Bu aşamada seçimlerinizi doğru yapmak için şimdiden düşünmeye başlamak iyidir. Minik yavrunuzun ömür boyu kullanacağı ismi seçerken doğru karar vermeniz gerekir. Bunun dışında anne adaylarına birkaç ufak önerimiz de var;

  • Artık gün geçtikçe buzdolabından uzak kalmakta zorlanıyor olabilirsiniz.Bu süreçte canınız bir şey çektiğinde meyve tüketerek ya da ufak atıştırmalıklarla geçiştirmenizi öneririz.
  • Sindirim sisteminizin hafif sorunlar yaşadığı bu haftada kabızlık probleminiz devam edebilir. Bol sıvı tüketimine özen göstermelisiniz.
  • Büyüyen rahminizin kan damarlarına uyguladığı basınç nedeniyle ara sıra baş dönmeleri ve baygınlık gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar baş dönmelerini önemsemeseniz de sıkça yaşıyorsanız mutlaka istirahat edin.
  • Artık büyüyen rahminiz nedeniyle sırtınızda da ağrılar hissedebilirsiniz. Bu tür hisler yaşadığınızda ağır şeyler taşımaktan kaçının.
  1. hafta gebelik süreci ile birlikte bebeğinizle konuşma, ona kitap okuma ya da şarkı söyleme gibi aktiviteler de gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir