18. Hafta Gebelik Gebelikte 18. Hafta

18. Hafta Gebelik Gebelikte 18. Hafta
Oy Ver

Eğer hala ikinci dönem ultrasonuna girmediyseniz şimdi tam vakti. Özellikle bu kez yanınızda eşinizi de götürebilirsiniz. Bebeğiniz muhtemelen kendi etrafında dönüyor ya da baş parmağını emiyor olacak. 18. hafta gebelik sürecinde gerçekleştirilen ultrasonografi sayesinde bazı doğum kusurlarını, doğum tarihi ya da kaç bebek taşıdığınıza dair tespitleri öğrenmek için oldukça önemlidir. Bu hafta ekran görüntüsünden çıktı alarak mini bebeğinize fotoğraf albümü oluşturmaya da başlayabilirsiniz. Bu haftadan itibaren artık genellikle yan yatmalısınız. Eğer sırt üstü yatarsanız rahminizin damarlara baskı yapması nedeniyle kalbe giden kan oranınız düşebilir. Bu nedenle yan yatış pozisyonunda karnınızın altına ve bacaklarınızın arasına ince bir yastık koyarak yatmaya çalışın.

Bebeğiniz bu hafta 14 cm kadar ve ağırlığı da yaklaşık olarak 200 gr kadardır. Artık bebeğinizin rahim içinde döndüğünü, tekme ve yumruk attığını hissedebileceğiniz bir haftadasınız. 18. hafta gebelik süreci ile birlikte bebeğiniz artık kendine özel ayak ve parmak izlerini de oluşturabiliyor. Artık bebeğinizin ince teninde kan damarları da görülebiliyor. Bu süreçte bebeğinizin kulakları da son yerine gelmiştir. Eğer bebeğiniz kızsa rahmi ve tüpleri şimdiden yerine yerleşti ve oluştu. Eğer oğlunuz olacaksa da cinsel organı belirginleşmeye başlıyor. Bebeğiniz kalp gelişimini henüz tamamlamadı ancak kalbinde dört odacık oluştu.

Gebelikte 18. hafta anne adaylarının artık karnının daha da belirginleştiği ve hareketlerine son derece dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte anne adayları ani tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak baş dönmeleri ve baygınlık hisleri geçirebilir. Ortostatik hipotansiyon bu durumla karşılaştığınızda uzanarak ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın ve biraz dinlenin. Çoğu anne adayı bu haftalarda araba kullanmanın zararlı olup olmadığını merak eder. Aslında araba kullanmak son haftalara kadar sakıncalı bir durum değildir. Ancak mutlaka emniyet kemerinizi takmalısınız. Emniyet kemerini kemeri karnınızın üstünden geçirmeyin. Göğüs tarafını sizi rahatsız etmeyecek şekilde alt kısmı ise karnınızın altında bırakın. Bu şekilde olası bir kaza durumunda emniyet kemerinin karnınıza basınç uygulamasını engellemiş olursunuz. Son olarak ise 18. hafta gebelik sürecinde uzun süreli yolculuk yapmayı düşünen anne adaylarına bunun herhangi bir sakıncası olmadığını, ancak sürekli hareketsiz kalmanın bacaklarınızda şişlik ve ağrıya neden olabileceğini söylemekte fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir