17. Hafta Gebelik Gebelikte 17. Hafta

17. Hafta Gebelik Gebelikte 17. Hafta
Oy Ver

Gebeliğin ortalarında olduğumuz bu hafta anne adayı için bazı zorlayıcı durumları beraberinde getirmektedir. Anne adayları geceleri uyku için doğru pozisyonu bulmakta zorluk yaşayabilir. 17.hafta hamilelik sürecinde yaşanan bu problem için en ideal çözüm sol yan tarafa doğru yatmaktır. Sırt üstü yatmak rahatsız edici olduğu gibi, yüz üstü yatmak ise mümkün değildir. Anne adaylarına yatış sırasında bir önerimiz ise yan pozisyonda yatarken karnın alt kısmına ve iki dizlerinin arasına ince ve yumuşak bir yastık koyarak daha sağlıklı bir pozisyon sağlamalarıdır. Bu hafta anne adaylarının özellikle yüz bölgesinde kahverengi lekelenmeler oluşabilir. Maalesef ki başlayan karın çatlakları için de önlem almanın zamanı gelmiştir.

Gebelikte 17. hafta bebeğinizin baş popo arasındaki mesafe 12-13 cm, ağırlığı ise 140 gr kadardır. Bebeğiniz artık iri bir domates büyüklüğünde ve yaşama bağlanmasını sağlayan göbek kordonu da her geçen gün büyüyor. Bebeğiniz iki haftadır emme ve yutkunma refleksleri üzerine çalışıyor. Şimdilik iki reflekse sahip olsa da doğduğunda sizin sahip olduğunuz tüm reflekslere o da sahip olacak ve yaşamayı öğrenecek. Plasenta bu süreçte fetusun solunum, böbrekler ve sindirim yaptığı işi yapmaktadır. Ayrıca 17. haftada plasenta ve fetusun büyüklüğü de neredeyse aynıdır. Bu hafta bebeğinizdeki  hızlı gelişmeler devam eder. Daha önce oluşan yapılarının gelişmesinin sürdüğü bir haftadır.

Bebek açısından çok da fazla bir değişimin görülmediği 17. hafta gebelik sürecinde anne adayını birkaç zorluk ve öneri bekliyor. İşte anne adaylarının bu süreçte dikkate alması gereken bazı öneriler;

  • Öncelikle anne adaylarının hala eski kıyafetlerine sığmaya çalışmayı bırakmasını öneriyoruz. Artık hamilelik kıyafetlerine harcama yapmanın zamanı geldi. Hamileler için birbirinden güzel ve çeşitli kıyafetler var.
  • Bu hafta anne adayının bebeğin iskelet, diş ve kas gelişimi için gerekli olan kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerle beslenmeye özen göstermesi gereken bir hafta.
  • Kullanacağınız vitaminler ya da kan hapı midenizle ilgili problemleri artırabilir. Bu nedenle bilhassa vitaminleri tok karnına almanızı öneririz.
  • Bol su içmeyi ve günde en az 2 porsiyon meyve tüketmeyi de ihmal etmeyin.
  • Bu hafta gözlerinizde kuruluk hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun için göz damlası kullanabilirsiniz.
  • Artık karnınız gitgide büyüyor ve bazen yürürken dengesizlikler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca alçak topuklu ayakkabılar kullanın.
  • hafta gebelik sürecinde anne adayları artık daha sık rüya görmeye başlıyor. Ancak bunda da bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Uyku pozisyonunuzda yaşadığınız rahatsızlık ve bacak ağrısı endişeli olmanıza neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir