16. Hafta Gebelik Gebelikte 16. Hafta

16. Hafta Gebelik Gebelikte 16. Hafta
Oy Ver

Hamileliğinizin 16. haftasında artık kendinizi biraz daha rahat hissedeceğiniz bir süreçtesiniz. Mide bulantılarının  ve duygu değişimlerinin azaldığı, cilt görünümünüzün daha da canlandığı bir haftadasınız. 16. hafta gebelik sürecinde hayatınızın en güzel ve en tatlı deneyimlerimden birisini yaşamaya hazır olun.  Bu hafta muhtemelen bebeğinizin kıpırdanmalarını hissedebilirsiniz. Çoğu kadın 16. haftada bunu hissederken çoğu ise 20. haftalara doğru hisseder. Bebeğinizin varlığını hissettirdiği ve iletişiminizin canlandığı haftalara gelmiş bulunmaktasınız. Bu hafta anne adayları için amniyosentez yaptırmanın da en uygun sürecidir. Gebeliğin 16 ile 20. haftaları arasında yapılan amniyosentez testi bebeğinizde down sendromu gibi kromozomsal herhangi bir bozukluk olup olmadığını tespit etmeyi sağlar. %99 doğru sonuçlar veren bu test birçok genetik rahatsızlığı da ortaya çıkarmaktadır.

Bebeğiniz artık neredeyse bir armut büyüklüğünde. Bu hafta onun için adeta gelişim haftası diyebiliriz. Bebeğinizin baş popo uzunluğu yaklaşık 11 cm, ağırlığı ise 100 gr kadardır. Bacakları gelişmekte olan bebeğiniz artık yavaşça dik durmaya çalışmaktadır. Gözleri ve kulakları olması gereken yere daha da yakınlaşmıştır. Gebelikte 16. hafta sürecinde bebeğinizin el ve ayak tırnakları da tamamen oluşur. Eğer 15. haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenemediyseniz uzman bir göz ve iyi bir ultrason ile bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin kalp atışları size göre 2 kat hızda atmaktadır. Plasenta ve bebeğinizin boyu neredeyse aynı denilebilir. Dolaşım sistemi çalışmaya başlayan bebeğinizin aynı zamanda lanugo denen tüyleri de belirginleşmeye başlar. Bu hafta bebeğinizin göz kırpma ya da kaş çatma gibi mimikleri de daha belirginleşmektedir.

Hamilelik sürecine daha da alıştınız. Artık ne yapmanız gerektiğini ve sizi bekleyen değişimleri daha da yakından takip ediyorsunuz. Ancak eminim ki yaşadığınız heyecan nedeniyle ufacık bir öneriye dahi ihtiyacınız var. İşte anne adayları için 16. hafta gebelik sürecinde dikkat etmesi gerekenler;

  • Beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. Ancak bu hafta sizlere önemli bir uyarımız var. Haftada en az 3 porsiyon balık tüketmelisiniz. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre haftada 3 porsiyon balık yiyen gebelerin bebeklerinin daha zeki olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Birçok anne adayı bu süreçte ne kadar kilo almalıyım sorusunu sorar. Hamileliğin 3 aylık döneminde 6-7 kilo almak idealdir. Toplamda ise 12-17 arasında kilo alımı normal görülür. Elbette ki çoğul gebeliklerde bu miktar artış gösterebilir.
  • Günlük olarak almanız gereken kalori miktarından 300 kalori fazla almaya çalışın. Ancak bu biraz da yaşam tarzınıza ve hareketliliğinize bağlıdır.
  • Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamayı ihmal etmeyin.
  • Meyve suları ve asitli içecekler yerine bol su tüketin ve süt için.
  • hafta gebelik sürecinde sizlere son önerimiz ise eşinizle romantik bir akşam yemeğine çıkmanızdır. Çünkü bebeğiniz doğduğunda uzun bir süre dışarıya çıkamayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir