15. Hafta Gebelik Gebelikte 15. Hafta

15. Hafta Gebelik Gebelikte 15. Hafta
Oy Ver

Hamileliğiniz boyunca en merak ettiğiniz şeylerden birisi olan bebeğinizin cinsiyetini öğrenme vakti geldi. 15. hafta gebelik sürecinde eğer ultrasona girerseniz bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz ultrason görüntüsünün netliği ve bebeğin rahminizdeki pozisyonu ile alakalıdır. Bebeğiniz kıvrılmış ya da ters pozisyonda duruyorsa biraz daha heyecanlanmanız gerekebilir. Anne adayları bu zamana kadar ortalama 5 kilo almıştır. Bu aralar farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Burnunuzda tıkanıklık hissetmeniz bu durumlardan birisidir. Bu durum hamilelik sürecinde oldukça yaygın karşılaşılan bir durum olmakla birlikte hamilelikte iç burun iltihabı olarak da isimlendirilmektedir. Bunun yanı sıra bazı hamile bayanlarda burundaki kan seviyesinin yükselmesi ve damarların genişlemesi nedeniyle burun kanaması dahi görülebilir.

Gebelikte 15. hafta bebeğinizin boyunun 10 cm uzunluğuna ulaştığı ve orta boy bir elma boyutlarında olduğu dönemdir. 15. haftada bebeğiniz tüm eklemlerini, kol ve bacaklarını rahatlıkla oynatabilecek durumda. Ayrıca bebeğinizin bacakları kollarına göre daha fazla uzamaktadır. Her ne kadar bebeğinizin göz kapakları kapalı durumda olsa da ışığı hissedebiliyor. Bebeğinizin ışığı hissetmesi nedeniyle ışıktan uzaklaşmaya çalışması ve yerinde hareket etmesi gibi durumlar da oluşabilir. Ağırlığı yaklaşık olarak 45 gr olan bebeğinizin cildi de oldukça incedir. Ultrasonda bebeğinizin el, kol ve bacak hareketlerini çok net bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda bu hafta bebeğinizin tırnakları ve saçları da oluşmaya başlayacaktır.

Her şeyin yolunda gittiği, heyecanın ikiye katlandığı ve güzel haberlerin alındığı bu haftada elbette ki anne adaylarını bazı sorunlar da bekliyor. Aslında her hamile kadında oluşan ve anneliğin en güzel yanı diyebileceğimiz bir durum bu. Bir anne adayının gurur duyması gereken izler diyebileceğimiz çatlaklarla tanışma vakti. Anne adayının büyüyen rahmi yüzünden karın cildinin gerilmesi ve değişen hormonlar nedeniyle vücutta çatlaklar oluşmaya başlar. 15. hafta gebelik süreci ile birlikte kendini göstermeye başlayan bu çatlaklara karşı düzenli olarak nemlendirici kullanmak gerekir. Ayrıca bebek yağı ve badem yağı nemlendiriciler de faydalı olacaktır. Hamileliğin zevkini çıkarma vakti de geldi. Kendinize süslü ve esprili hamilelik kıyafetleri ya da bluzlar alarak karnınızı daha da ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir