14. Hafta Gebelik Gebelikte 14. Hafta

14. Hafta Gebelik Gebelikte 14. Hafta
Oy Ver

Kendinizi enerjik hissettiğiniz ve gün geçtikçe heyecanın arttığı bir haftaya daha başlamış bulunmaktasınız. İlk haftalarda sıkça yaşadığınız mide bulantıları ve kusma gibi sorunlardan kurtulduğunuz için artık daha mutlu olmalısınız. Bu hafta karnınızı biraz daha belirgin hissedebilirsiniz. 14. hafta gebelik süreci ile birlikte bebeğiniz kendini daha da göstermektedir. 14 hafta itibariyle anne adayları ortalama olarak 2,5-3 kilo almaktadır. Eğer çoklu hamilelik durumu söz konusuysa kilo alımı daha fazla da olabilir. Bu hafta kasık ağrılarının yanı sıra bel ağrılarının da oluşabileceği bir süreçtir. İlk 3 ay boyunca yaşadığınız şikayetlerden birisi olan sık idrara çıkma bu hafta biraz azalıyor. Ancak bu durumun keyfini sürseniz iyi olur. Çünkü son 3 ayda bu şikayet yine kendini gösterecektir.

Gelelim biraz da bebeğinizdeki gelişim ve değişimlere. Bu hafta artık bebeğiniz gözlerini kısabiliyor. Bununla da kalmayı kaşlarını çatabiliyor, yüzünü ekşitebiliyor, baş parmağını emebiliyor ve artık çişini de yapabiliyor. Bu süreçte bebeğiniz idrarını etrafını saran su kesesine bırakmaktadır. 14. hafta gebelik sürecinde ultrasona girerseniz muhtemel olarak minik kuşunuzu baş parmağını emerken göreceksiniz. Bebeğinizin gelişimleri de devam ediyor. Artık boyunun da gittikçe uzadığı bir süreçtesiniz. Bebeğinizin baş ve popo arasındaki boyu bu hafta 8-9 cm arasında değişiyor. Her ne kadar bebeğinizin cinsiyetini henüz ultrasonda göremeseniz de bu hafta bebeğinizin cinsel organı da tamamen gelişmektedir. Elbette ki teknolojik ve renkli bir ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz de var. Ellerini ve ayaklarını artık istediği gibi hareket ettirebilen bebeğiniz bu hafta itibariyle annesinin sesini de işitmeye başlamaktadır. Fakat sesi net değil uğultu şeklinde işitir. Annesinin sesini ve dışarıdan gelen sesleri işitmesi için 25. haftaya kadar süre gerekiyor.

Hem bebeğiniz için, hem de sizin için güzel gelişimler devam ederken bu süreci de elbette ufak önerilerle sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hamileliğiniz boyunca yediğiniz besinlerin değerleri bebeğinize de geçmektedir. Bu nedenle gebelikte 14. hafta boyunca yine düzenli beslenme en dikkat ettiğiniz nokta olmalıdır. A vitamini, protein, demir, çinko, folik asit ve magnezyum açısından yetersiz beslenmeniz erken doğuma, bebeğinizde gelişme geriliğine ya da düşük tartılı bebek doğumlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlaka öğünlerinize bu besinleri içeren gıdalar eklemelisiniz. Bu süreçte yanlış beslenmeniz bebeğinizin hem bedensel, hem zihinsel gelişimini etkilediği gibi bebeğinizde yetişkinlikte ortaya çıkacak bazı hastalıkların da şimdiden yerini hazırlar. Eğer doktor kontrolünüzde herhangi bir risk görülmediyse 14. hafta gebelik sürecinde de uygun pozisyonlarda cinsel ilişkiye devam edebilirsiniz. Sizlere son olarak hamileliğiniz sürecinde bebeğinizi radyasyondan korumanızı da öneririz. Ayrıca herhangi bir nedenle doktora giderseniz mutlaka hamile olduğunuzu da belirtin. Doktorunuz size ilaç verirken bu durumu da göz önünde bulunduracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir