13. Hafta Gebelik Gebelikte 13. Hafta

13. Hafta Gebelik Gebelikte 13. Hafta
Oy Ver

Hayatınızın en heyecanlı günleri devam ederken 13. hafta gebelik süreci yani gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi ve ikinci trimestere girmiş bulunmaktasınız. Aslında gebeliğin 13. haftası olan bu ikinci trimester süreci halk arasında en rahat dönem olarak adlandırılmaktadır. Anne adayının enerji kazandığı, mide bulantıları ve kusmaların yavaş yavaş geride kaldığı bir süreçtir. Her ne kadar mide bulantısı ve kusma şikayetleri geçse de mide yanması, baş ağrısı, kabızlık ve memelerde hassasiyet şikayetleri devam edebilir. Ayrıca bu süreçte rahminizin büyümesi nedeniyle etrafında bulunan zarların da gerilmesi hafif kasık ağrıları yaşamanıza neden olabilir. Gelelim anne adayındaki değişimlere. Artık karnınız büyüyor ve gebelikte görülebilen cilt lekelenmeleri de bu süreçte olabilir. Ancak sıkıntı yapılacak bir durum değildir. Gebelik sonrası her şey düzelecek. Eğer çatlaklarınız oluşmaya başladıysa badem yağı ya da kakao yağı kullanabilirsiniz.

Anne adayındaki değişimlerden bahsettik. Hamileliğinin daha da belirginleştiği anne adayı kadar bebekte de 13. hafta gebelik süreci ile birlikte gelişmeler devam etmektedir. Bebeğinizin 13. haftada boyu 8-10 cm arasında değişirken, kilosu ise 16-20 gram arasında değişiklik göstermektedir. Siz ne kadar hamileliğe adapte olduysanız, bebeğiniz de yerini o kadar benimsemiş durumda. Birkaç hafta öncesine kadar pirinç tanesi büyüklüğünde olan bebeğinizin şimdilerde şeftali büyüklüğünde olduğunu söylememiz de mümkün. Ancak hala kafasının vücudundan daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Kolları ve bacakları uzamaya başlayan bebeğinizin bu hafta itibariyle gözleri de yanlardan yüz kısmına doğru kaymaya başlıyor. Bebeğinizin bağırsağının daha hareketli olduğu bir haftadasınız. Ayrıca bu süreçte bebeğinizin doğum sonrasında vücudunun şeker seviyesini ayarlamasına yarayacak en temel organı olan pankreas da insülin üretmeye başlamıştır.

Anne ve bebeğin güzel değişimler yaşadığı bu süreçte esas görev anne adayına düşüyor. Beslenmesinden hareketlerine, sosyal yaşamından cinsel yaşamına kadar her konuda 2 canlı olduğunu düşünerek hareket eden bir anne adayı bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve dünyaya gelmesine katkı sağlar. İşte gebelikte 13. hafta süresi itibariyle anne adayının dikkat etmesi gereken bazı öneriler;

  • Öncelikle gebeliğin ilk haftalarından beri yapmış olduğumuz uyarılardan birisi olan su tüketimini bu hafta da hatırlatmalıyız. Bebeğinizin diş gelişimi için oldukça önem taşıyan florür suda bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak su tüketmelisiniz.
  • Hamilelik sürecinde anne adaylarında eksikliği görülen ve zorluk yaşatan durumlardan birisi de demirdir. Bu nedenle demir içeren gıdalarla beslenmeye de özen göstermelisiniz. Yağsız kırmızı et, balık ve karaciğer tüketmenizi öneririz.
  • Bu süreçte libidoda yaşanan artış nedeniyle cinsel yaşamınızda hareketlilik olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Ancak yine de bu durum hakkında doktorunuzla konuşmanızı öneririz.
  1. hafta gebelik sürecinde hafif yürüyüşler, yüzme ve sizi yormayacak şekilde koşu da yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir