12. Hafta Gebelik Gebelikte 12. Hafta

12. Hafta Gebelik Gebelikte 12. Hafta
Oy Ver

Heyecanınızın her geçen gün arttığı ve hamileliğinizin 3. ayının son haftası olan 12. hafta gebelik sürecinde kendinizi beden olarak iki katı gibi hissetseniz de aslında ikiye katlanan şey bebeğiniz. Bu hafta oldukça keyifli ve ilginç değişimler bebeğinizi bekliyor. Ancak öncelikle yine sizdeki değişimler ve gelişimlerden bahsedelim. Eğer dar giysilerin içinde kendinizi rahat hissetmiyorsanız artık hamile giysilerini denemenin vaktidir. Bu sayede bebeğinizin de rahat etmesini sağlayabilirsiniz. 12. hafta göğüs kafesinizin altından başlayıp boğazınıza kadar oluşan yanma hisleri yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni hamilelik süresince mideyi yemek borusundan ayıran kapakçıkların rahatlaması için plasentanın üretmekte olduğu progesteron hormonudur. Özellikle de yattığınızda ya da uzandığınızda bu şikayetiniz artabilir.

  1. hafta gebelik sürecinde biraz da bebeğinizin gelişimleri ve değişimlerinden bahsedelim. Bu hafta bebeğinizin baş ve poposunun boyu 6 cm, kilosu ise 14 gr kadardır. Bebeğinizin 12. hafta itibariyle iç ve dış organlarının hepsi işlevini yerine getirmeye başlamıştır. 11. haftada başlayan tırnak oluşumu bu hafta da devam ederken küçücük parmakları da birbirinden ayrılıyor. Elbette ki her geçen gün merakla öğrenmek istediğiniz şeylerden birisi de bebeğinizin cinsiyeti. Aslında 12. haftada bebeğinizin cinsiyeti belli oldu. Ancak bu durum ultrasonla görülmüyor. Bebeğinizin cinsiyetini görmek için ne yazık ki birkaç hafta daha sabretmeniz gerekiyor.

Elbette ki her geçen gün farklı duygular ve deneyimler yaşamaya devam ediyorsunuz. Gebelikte 12. hafta boyunca da değişimler devam edecek. Anne adaylarına bu hafta da birkaç önerimiz var;

  • Öğün sayınızı artırın. Gerekirse 6 öğüne çıkarın. Ancak az ve sık yemek yemeye çalışın.
  • Yemeklerinizi yavaş yemeye ve iyice çiğnemeye özen gösterin.
  • Aşırı yağlı, baharatlı ve şekerli besinlerden mümkün olduğunca kaçının.
  • Mide yanması şikayetiniz varsa uyumadan önce kesinlikle yemek yemeyin.
  • hafta gebelik sürecinde vajinal akıntılarınız da artabilir. Astarlı külot kullanarak bu sorunu da çözüme kavuşturabilirsiniz.
  • Son olarak ise gün boyunca düzenli olarak beslenmenizi öneriyoruz. Eğer aç kalırsanız kan şekeriniz düşebilir ve sonuç olarak istenmeyen baş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir