11. Hafta Gebelik Gebelikte 11. Hafta

11. Hafta Gebelik Gebelikte 11. Hafta
Oy Ver

Hamileliğinizin yüzde 25’lik kısmını tamamladığınız 11. hafta gebelik süreci ile birlikte düşük yapma riskiniz de azalmaya başlamaktadır. Bu süreç itibariyle düşük yapma riskiniz artık yüzde bir oranındadır. Bunun nedeni ise düşük riskinin genellikle 10 hafta içerisinde oluşmasıdır. 11. hafta itibariyle bebeğinizin artık sağlıklı olduğunu söylemek mümkün. 11. haftadaki gelişmelere ve değişimlere öncelikle anne adayı ile başlayalım. Bu hafta kendinizi daha enerjik hissettiğiniz ve mide bulantılarınızın da azaldığı bir süreçtir. Ancak sizi 11. haftada zorlayacak durumlardan birisi kabızlık sorunudur. Yaşanan hormonal değişimler nedeniyle sindirimin yavaşlaması kabızlık şikayeti yaşamanıza neden olabilir. Bol sıvı tüketerek ve çorba tarzı sıvı besinlerle beslenerek şikayetinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin gelişimini de merak ediyor olmalısınız? Önceki hafta yaklaşık olarak 5 gıram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta itibariyle 8 gırama kadar ulaşıyor. Ayrıca bebeğinizin kafası ve poposu arasındaki boy oranı da 4-6 cm kadardır. Hızla gelişmekte olan bebeğinizin haliyle hareketleri de artış gösteriyor. Her ne kadar bebeğiniz tekmelemelere ve gerilmelere başlasa da siz bunu ilerleyen haftalarda hissedeceksiniz. 11. hafta bebeğinizin organları da gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin gözünün iris tabakası şekillenirken, genital organı da daha belirgin bir hal alıyor. Ancak henüz cinsiyetinin belli olmayacağını da söyleyelim. Elleri yumruk haline dönüşen bebeğinizin saçları ve tırnakları da gelişmeye başlamıştır.

Gelelim gebelikte 11. hafta yaşanan en önemli gelişmeye. Bebeğinizin bu hafta itibariyle ruhsal dünyası oluşmaya başlıyor. Artık bebeğinizle bir iletişim halinde olduğunuzu fark etmeniz gerekir. Bununla birlikte 11. hafta bebeğinizin ilaç ve toksin gibi maddelere karşı da son derece hassas olduğu bir süreçtir. Bu hafta bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımının başladığı ve plasentanın da görevini gerçekleştirmeye başladı dönemdir. Ayrıca 11. hafta itibariyle doğuma kadar olan sürece de fetal dönem denilmektedir. Anne adayına müjdemiz ise hızla büyüyen ve gelişmeye devam eden bebeğini ultrasonda daha net bir şekilde görebileceğidir. 11. haftada anne adayına birkaç ufak önerimiz de var;

  • Azalan mide bulantılarınız nedeniyle iştahınızın açıldığı bir hafta geçirebilirsiniz. Bu süreçte aşırı yağlı ve yüksek kalorili besinlerden uzak durmanızı öneririz.
  • Özellikle bel, sırt ve bacak ağrılarınızın artış gösterdiği bir süreç yaşayabilirsiniz. Bu ağrılara karşı da potasyum yönünden zengin beslenerek önlem alabilirsiniz.
  • hafta gebelik süreci ile birlikte anne adayı kilo almaya daha da eğilimlidir. Düzenli beslenmek, öğün atlamamak ve aşırı yemek yemekten kaçınmak son derece dikkat etmeniz gereken konulardır. Aşırı halde alacağınız fazla kilolarla doğum sonrası uğraşmak canınızı sıkabilir.
  • Artık iki can taşıdığınızın daha da bilincinde olmalı, bu nedenle kalsiyum, potasyum ve diğer mineralleri dengeli almalısınız. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için mutlaka günde 2 bardak pastörize edilmiş süt için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir