10. Hafta Gebelik Gebelikte 10. Hafta

10. Hafta Gebelik Gebelikte 10. Hafta
Oy Ver

Bebeğinizin gelişiminin çok önemli bir kısmı tamamlandı ve bu süreçten sonra bebeğinizin dokuları ve organları daha hızlı bir şekilde gelişim gösterecek. 10. hafta gebelik sürecinde doktor kontrolü geçiren anne adayları genellikle bebeklerinin kalp atışının hızlı olduğunu düşünmekte ve bu sesi koşan atların çıkarmış olduğu sese benzetmektedir. Bu hafta itibariyle artık kol ve bacaklarınız başta olmak üzere vücut damarlarınızda şişlikler oluşabilir. Bu durum tansiyonunuzun düşmesine ve açlığa ya da susuzluğa eskiye göre daha az dayanmanıza neden olabilir. Memelerde oluşan büyüme artık daha belirgin bir hal alırken meme kısmında artan damarlar nedeniyle hassasiyet hissi de artacaktır. Eğer bu şikayetinizi azaltmak istiyorsanız gebeler için özel olarak tasarlanmış destekli sütyenler kullanabilirsiniz.

  1. hafta gebelik sürecinde bebeğinizdeki değişimleri de merak ediyor olmalısınız. Bu hafta itibariyle bebeğinizin hayatı organlarının tümü oluşmuş bulunmaktadır. 10. hafta gebelik döneminde bebeğinizin boyu 3-4 cm, kilosu ise 5-6 gr kadardır. Bu hafta sonunda artık bebeğinizin el ve ayak parmaklarını ayırt etmek mümkün olacaktır. Bebeğinizdeki ilginç detay ise gelişen beyni nedeniyle alnın biraz şiş ve kafanın yukarısında görülmesidir. Bebeğinizin kafasının büyüklüğü adeta vücudunun yarısı kadardır. 10. hafta itibariyle artık bebeğiniz sıvı yutabiliyor. Ayrıca bebeğiniz amnion sıvısının suyunu yutarak nefes alıp verme işlevini de gerçekleştiriyor.

Anne ve bebek için gelişimlerin devam ettiği gebelikte 10. hafta sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu hafta anne adayına beslenme ve yaşam konusunda bazı önerilerimiz var;

  • Bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için artık normalde aldığınız günlük kalsiyum miktarının 2 katını almanız gerekiyor.
  • Kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekiyor. Ancak süt ve süt ürünlerini light olanlardan tüketmenizi öneririz.
  • haftada yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelerle uğraşarak kaslarınızı hamileliğe dayanıklı hale getirebilirsiniz. Ancak bunu kendinizi fazla yormadan yapmalısınız.
  • Artık günlük en az 8 bardak su tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Sıvı yağ, şekerli ürünler, çiğ et, katkı maddesi, midye ve konserve balık tüketiminden kaçınarak, doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın.
  1. hafta gebelik sürecinde bol bol güneşlenin ve elinizi karnınızda gezdirerek bebeğinizle iletişim kurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir