İbrahim Saraçoğlu Kürleri

1. Hafta Gebelik Gebelikte 1. Hafta

1. Hafta Gebelik Gebelikte 1. Hafta
Oy Ver

Hamileliğin 1. haftası anne adayının son adetinin ilk günü olarak baz alınmakla birlikte aslında ilk haftada henüz gebelik yoktur. Bu hafta yumurtanın bırakıldığı ve dölleneceği sperm hücresini beklediği hafta olmakla birlikte, anne ve baba adayı için de karar vererek bekleme sürecidir. Son adet tarihinin ilk günü itibariyle 1. hafta gebelik başlamış olmaktadır. 40 hafta olarak takip edilen gebelik sürecinde hafta hafta hem anneyi, hem de bebeği bekleyen gelişmeler takip ediliyor.

Hamileliğin ilk haftası aslında öncelikli olarak psikolojik açıdan kendinizi hazırlamanız gereken bir haftadır. Bazı anne adayları gebeliği heyecanla beklerken, bazıları içinse bu sürpriz olabilir. Henüz hamile olmasanız da bu fikre kendinizi alıştırmak ve hazır olmak son derece önemlidir. 1. hafta gebelik sürecinden itibaren artık iki can taşıdığınızın farkında olmalı, stresten uzak durmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Peki bu süreçte nasıl bir beslenme düzeni takip edilmelidir?

Hamile kalmak için çabalayan ve hamileliğin ilk haftasında bulunan kadınlar özellikle folik asit yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Hamilelik sürecinde bulunan ve hamile kalmak isteyen bayanlar kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalmalıdır. Bu tür maddeler doğum sırasında bazı komplikasyonlara ya da bebekte sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle 1 haftalık gebelik süreci ile birlikte anne adayları kesinlikle kötü alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Ayrıca dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise reçetesiz ilaç kullanımından uzak durmaktır.

Gebeliğin 1. haftası annenin yumurta gelişimi başlamaktadır. Elbette ki bu süreçte bir hekime başvurarak Kızamıkçık ve Hepatit B gibi aşıların da yaptırılması gerekiyor. Bu süreçte kafein tüketimini de birden olmasa bile yavaşça azaltmanız faydalı olur. Çünkü kafein gebeliğin ilk dönemlerinde göğüslerdeki hassasiyeti artırmakla birlikte uykusuzluğa neden oluyor. Elbette ki gebelik sürecinde düzenli uyku da son derece önemli noktalardan birisidir. 1 haftalık gebelik süreciniz başladıysa sizleri oldukça heyecanlı günler bekliyor. Şimdiden hazır olsanız iyi olur!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir